Jak sama nazwa wskazuje, poliuretanowa żywice dwuskładnikowa składa się z dwóch niezależnych składników. Dopiero po ich wymieszaniu w proporcjach 1:1, uzyskana zostaje substancja, która po zastygnięciu otrzymuje pełną wytrzymałość fizyczną. Składnikami żywic poliuretanowych jest poliol i izocyjanian. Jak należy obie substancje ze sobą łączyć? W tym celu należy przyjąć proporcje 1:1 wagowo. Do łączenia, które przebiega w procesie mieszania – uwaga: bez napowietrzania, wykorzystywane są narzędzia ręczne oraz czyste i suche pojemniki.
Dowiedz się, do czego stosowana jest żywica poliuretanowa
Jakie jest przeznaczenie tego typu żywic poliuretanowych dwuskładnikowych? Przede wszystkim jest to materiał doskonale nadający się do produkcji przedmiotów w małych nakładach. Mogą to być modele i figurki kolekcjonerskie, odznaki, medale i przedmioty dekoracyjne. Wymieszaną ze sobą żywice wlewa się do wcześniej przygotowanych form i pozostawia się w nich do czasu zastygnięcia. Przedmioty wykonane z żywic poliuretanowych dwu składnikowych mają delikatnie matową powierzchnię, co znacząco ułatwia ich późniejsze malowanie.
Dwuskładnikowe żywice poliuretanowe mogą również być barwione w masie, przez dodanie specjalnych wypełniaczy. Ma to wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zredukować ilość zużytej żywicy, a także uniknąć w ten sposób konieczności późniejszego malowania detali. Dzięki temu sam proces tworzenia figurek i medali jest znacznie szybszy i mniej czasochłonny. Jednym z powszechniejszych zastosowań żywic poliuretanowych jest branża kolekcjonerska. Z tego materiału mogą powstawać przedmioty w dużych i małych nakładach, charakteryzując się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a także bardzo szybkim i prostym sposobem wykonania.