Biżuteria jest przyjaciółką wielu kobiet. Umiejętnie dopasowany do odzieży pierścionek czy naszyjnik może zdziałać cuda i nadać oryginalny charakter nawet najprostszym elementom garderoby. Jednak ozdoby, jakie widujemy w sklepach, najczęściej są powtarzalne i, choć często są wytworne i eleganckie, możemy niemal codziennie widywać je na ulicach, w biurach, szkołach i innych miejscach.
Istnieje jednak technika tworzenia biżuterii, której nie uświadczysz w masowej produkcji na wielką skalę. Niech Twoją uwagę przykuje dzisiaj biżuteria z żywicy. Jak zrobić kolczyki, bransoletkę, bądź też inne atrakcyjne ozdoby z wykorzystaniem tego materiału? Zostań z nami, a już niedługo biżuteria z żywicy epoksydowej DIY stanie Ci się bliższa.
Żywica epoksydowa – biżuteria. Dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?
Barokowy poeta Jan Andrzej Morsztyn już kilkaset lat temu pisał o pszczole w bursztynie. Nie wiemy, czy na pewno on stał się przykładem dla twórców zajmujących się dziedziną, jaką jest biżuteria z żywicy epoksydowej. Nie da się jednakże ukryć, że zatapianie różnorakich drobnych obiektów w tym niezwykle wdzięcznym materiale jest jednym z dających najbardziej interesujące rezultaty sposobów tworzenia żywicznej biżuterii.
Znaną i lubianą techniką wykorzystania tworzywa, którego temat poruszamy w niniejszym artykule, jest umieszczona w specjalnej formie żywica epoksydowa. Biżuteria sporządzona w ten sposób może z powodzeniem posłużyć jako przywieszka do łańcuszka, charms do bransoletki czy też element kolczyka. W taki sposób często oprawiane są również minerały, takie jak ametyst czy kwarc. Żywica ma ten plus, że – przy jej właściwym potraktowaniu, a zatem nakładaniu warstwami - jest pozbawiona inkluzji, dzięki czemu lepiej dopasowuje się do „ramki”.
Warto pamiętać, że aplikowanie materiału warstwa po warstwie pozwala na zatopienie w nim wysuszonych drobnych kwiatów, listków, a także innych drobnych elementów. Dzięki takim niewielkim szczegółom Twoja biżuteria z żywicy epoksydowej zyska niepowtarzalny charakter i stanie się zachwycającym dopełnieniem garderoby. Jeżeli będziesz potrzebować lekkiego oszlifowania wytworzonych elementów biżuterii, wykorzystaj do tego celu papier ścierny o jak najwyższej gradacji. Pozwoli to precyzyjnie spiłować krawędź, a jednocześnie nie uszkodzi biżuterii.
Biżuteria z żywicy epoksydowej DIY
Spośród różnorakich rozwiązań DIY, niesłychanie oryginalnym i ciekawym jest – jak już wiesz – biżuteria z żywicy. Jak zrobić zatem coś, co wciąż będzie miało żywiczny charakter, a jednocześnie stanie się zupełnie nowym pomysłem na biżuterię? Dobrym rozwiązaniem będzie formowanie z żywicy epoksydowej poszczególnych koralików.
Wyposaż się w formę, do której będziesz mógł wlewać żywicę. Zabezpiecz ją preparatem zapobiegającym przywieraniu – pomoże Ci z łatwością wyjąć zastygnięte elementy z formy. Następnie oszlifuj żywicę w dowolny kształt, możesz spróbować nawet szlifu diamentowego! Przewierć koraliki wiertłem o możliwie najniższej średnicy. Tak przygotowane z powodzeniem wykorzystasz do stworzenia kompletnych biżuteryjnych dzieł.
Teraz naniż stworzone koraliki na srebrny drucik, jedwabny sznureczek lub rzemyk. Możesz odseparować je srebrnymi kuleczkami lub zawieszkami. Zabezpiecz karabińczykiem obie strony i… voila! W ten sam sposób możesz przygotować naszyjnik. Wolisz postawić na kolczyki? Weź duże koła i nawlecz na nie koraliki: materiał, z którego są wykonane kolczyki, będzie wciąż widoczny, a jednocześnie przyozdobiony koralikami. Taka właśnie jest biżuteria z żywicy epoksydowej DYI – nieprzewidywalna, zaskakująca, a jednocześnie komponująca się ze znaną nam wszystkim klasyką.
Jeśli nie chcesz stosować wyłącznie przezroczystego materiału, możesz wzbogacić tworzywo specjalnym barwnikiem przeznaczonym do żywic epoksydowych. Dzięki temu powstałe dzieła wciąż będą transparentne, jednak nadany kolor sprawi, że zyskają wykwintny charakter, a osoba, która będzie je nosić, łatwiej dopasuje biżuterię do stylizacji w danym dniu.
Powodzenia!
Leave a Reply Cancel Reply