Ławy z żywicy epoksydowej zyskują ostatnio na popularności, jeśli chodzi o trendy w wystroju wnętrz. Mogą one przybierać różne kształty, rozmiary i kolory, dlatego też są w stanie wpasować się w klimat wielu wnętrz. Bardzo ciekawie prezentują się między innymi stoliki utrzymane w stylu loftowym. Obok ich niepowtarzalnego wyglądu ciężko przejść obojętnie. Aby móc w pełni decydować o finalnym wyglądzie tego rodzaju mebla, można podjąć się próby samodzielnego wykonania ławy z drewna i żywicy. Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z obróbką drewna, nawet wykonując nieskomplikowane prace, z pewnością bez problemu poradzisz sobie z własnoręcznym wykonaniem tego typu stolika. Jak się do tego zabrać? Koniecznie czytaj dalej!
Ławy z żywicy epoksydowej – niepowtarzalne meble DIY
Ze względu na rosnące zainteresowanie tego typu produktami, można nabyć gotowe ławy z żywicą. Jeśli jednak pragniesz zrealizować własną wizję i móc w pełni dopasować stolik do wystroju własnego wnętrza, jak najbardziej jest to możliwe do wykonania. Żywica epoksydowa może występować bowiem w wielu wariantach kolorystycznych. Jeśli chodzi natomiast o kwestię formowania masy, w zasadzie nie istnieją ograniczenia co do nadawania jej kształtu, gdyż żywica po prostu rozprowadza się po danej powierzchni i wypełnia jej zagłębienia. Poza aspektem wyglądu istotny jest również argument przemawiający za tym, dlaczego warto zainwestować w ławę z żywicą. Ta syntetyczna masa jest bardzo trwała i odporna na szkodliwe działanie różnego rodzaju czynników. Jej warstwa będzie stanowiła ochronę dla drewna, dzięki czemu na ławie nie pojawią się zarysowania, a wysokie temperatury serwowanych potraw nie będą wywierały na nią żadnego wpływu. Wiedząc zatem, czym cechuje się własnoręcznie wykonana ława drewniana z żywicą, możesz przejść do części praktycznej.
Ławy z drewna i żywicy – co będzie niezbędne do ich wykonania?
Zabierając się do wykonania ławy drewnianej z żywicą, powinieneś posiadać przynajmniej podstawowe umiejętności obsługi niektórych narzędzi do obróbki drewna. Przydatne bowiem mogą okazać się przyrządy takie jak frezarka, wiertarko-wkrętarka, szlifierka czy też opalarka. W zależności od tego, gdzie będziesz wykonywać swoją pracę, nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu otoczenia. Zadbaj również o własną ochronę – koniecznie załóż strój roboczy i zaopatrz się w akcesoria z kategorii odzieży ochronnej, takie jak okulary, maskę oraz rękawice. Najważniejsze do wykonania ławy z żywicy epoksydowej, oczywiście poza syntetyczną masą, są deski. Ponadto przydatne będą również płyty polipropylenowe lub PVC, pojemnik bądź wiadro oraz mieszadło do żywicy, a także utwardzacz i ewentualnie barwniki. Ława z żywicy może zostać wykonana na wiele sposobów, przy użyciu różnej liczby desek. Poniżej prezentujemy jednak najpopularniejszą wersję, czyli tę, w której tafla żywicy przypominająca kształtem rzekę łączy dwa pasy drewna.
Ława drewniana z żywicą – wykonanie krok po kroku
Pierwszym krokiem do wykonania ławy z żywicy epoksydowej jest przygotowanie spodu formy z płyty polietylenowej lub PVC. Następnie należy umieścić na nim deski w dowolnie wybranym kształcie. Drewno możesz obrobić samodzielnie lub zakupić już gotowe do dalszej pracy. Kolejnym istotnym elementem, z którego składa się ława drewniana z żywicą, jest oczywiście syntetyczna masa. Należy ją rozrobić w proporcjach zalecanych przez producenta z utwardzaczem oraz barwnikiem, jeśli zamierzasz go użyć. Przed rozpoczęciem wylewania żywicy na deski upewnij się, że wszystkie krawędzie zostały dokładnie zabezpieczone i masa nie przemieści się w niepożądane miejsce. Proces ten możesz podzielić na kilka etapów i kolejne warstwy żywicy wylewać dopiero po zaschnięciu poprzedniej. Ostatnia warstwa musi sięgać ponad poziom drewna, aby możliwe było jej późniejsze oszlifowanie. Na tym etapie ława z żywicy jest już prawie gotowa. Warto jeszcze wierzch blatu pomalować specjalnym lakierem przeznaczonym do żywicy epoksydowej. Teraz wystarczy tylko przymocować nogi do ławy i własnoręcznie wykonywany stolik zostanie ukończony.
Zachęcamy do samodzielnego wykonania drewnianej ławy z żywicą epoksydową!
Leave a Reply Cancel Reply