Żywica epoksydowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ jest uniwersalnym materiałem, który pozwala na stworzenie wielu przepięknych, a jednocześnie funkcjonalnych elementów. Marzy Ci się popielniczka z żywicy epoksydowej? Jeśli tak, to w poniższym artykule opowiemy o tym, w jaki sposób ją zrobić. To naprawdę proste!
Żywica epoksydowa – co to za materiał?
Zanim w Twoje ręce trafi popielniczka z żywicy, dowiedz się, czym jest ten wykorzystywany na szeroką skalę w branży budowlanej i ceniony jest w jubilerstwie materiał. Żywica epoksydowa jest bezbarwna i bezwonna, a dodatkowo wykazuje bardzo dużą odporność na promieniowanie. Po pełnym utwardzeniu żywica błyszczy, dzięki czemu przedmioty z niej wykonane wyglądają oryginalnie i stylowo.
Popielniczka z żywicy epoksydowej oczywiście nie jest jedynym produktem, który możesz z niej wykonać – nawet w domowych warunkach. Materiał ten umożliwia stworzenie przepięknych odlewów w wielu kształtach, z wykorzystaniem różnorodnych ozdób – od pączków kwiatów po suszone liście, czy nawet pięknie połyskujące, brokatowe elementy. Jeśli kupisz specjalne barwniki, wykonana własnoręcznie popielniczka z żywicy epoksydowej będzie mogła nabrać zupełnie nowych, ciekawych kolorów – od jasnych, dyskretnych, po ciemne i wyraziste.
Wytrzymała i niebanalna popielniczka z żywicy – jak zrobić?
Wiesz już, że popielniczka z żywicy może zachwycić Cię swoim pięknym wyglądem, ale i wytrzymałością. Aby jednak tak się stało, warto dobrze przygotować się do pracy z nią. O czym nie można zapominać? O akcesoriach, które nie tyle ułatwiają pracę, ile ją umożliwiają. Kontakt z wszelkimi substancjami chemicznymi, w tym z samą żywicą, wymaga stosowania środków ochrony osobistej oraz wentylowanego pomieszczenia lub specjalistycznej maski. Nie można zapominać również o akcesoriach takich jak okulary ochronne czy specjalna odzieży. Ważnym elementem będą także odpowiednio dopasowane foremki. Ich kształt i wielkość zależna będzie od rozmiarów obiektu, który chcesz stworzyć. Jeżeli masz taką możliwość, do wykonywania popielniczki przystąp w odizolowanym pomieszczeniu. Najlepiej w takim, które będzie zawsze odpowiednio wentylowane.
Prosta i estetyczna popielniczka z żywicy epoksydowej
Zadbałeś już o wszelkie środki ostrożności? Przygotowałeś odosobnione pomieszczenie i wszystkie akcesoria, które mogą przydać się podczas pracy? Oraz najważniejsze: zapoznałeś się z instrukcjami, które przygotowali producenci? Fantastycznie! W takim razie możesz zabrać się za pracę. Jeżeli popielniczka z żywicy jest pierwszym produktem, który zamierzasz wykonać z tego wyjątkowego materiału, świetną opcją będzie wybór silikonowych foremek. Nie da się ukryć, że te przedmioty znacznie ułatwiają pracę z żywicą. Dzięki temu, że nadają się do wielokrotnego użytku, kupując jedną, możesz stworzyć kilka zupełnie różnych popielniczek w tych samych kształtach.
Popielniczka z żywicy, którą zrobisz z wykorzystaniem foremki
Żywica epoksydowa jest sprzedawana razem ze specjalnym utwardzaczem, który ma płynną formę. Konieczne jest dokładne wymieszanie, zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli chcesz, aby Twoja popielniczka z żywicy epoksydowej zachwycała dodatkowymi ozdobami, zacznij od zapełnienia foremki do połowy. Następnie wykorzystaj ozdoby (np. kwiaty, muszelki czy kamienie) i znowu – dolewaj żywicę tak, aby zapełnić substancję całą formę. Do tych kilku kroków sprowadza się tworzenie przedmiotów z żywicy. Podczas pracy musisz jednak zwrócić uwagę na to, czy na powierzchni nie powstały bąbelki – jeśli tak, to konieczne będzie ich przebicie. Przygotowana w taki sposób i pozbawiona bąbelków popielniczka z żywicy musi zostać dobrze przykryta, aby nie mógł osadzać się na niej kurz ani żadne zanieczyszczenia. W zależności od temperatury, która panuje w pomieszczeniu, czas wysychania wyniesie od 24h do nawet 120 godzin.
Własnoręcznie zrobiona popielniczka z żywicy epoksydowej zachwyci Cię zarówno swoim niepowtarzalnym wyglądem, jak i dużą wytrzymałością, a utrzymanie jej w czystości nie będzie stanowiło większego problemu. Powodzenia!
Leave a Reply Cancel Reply